Kerhoturnaus 25.10

lokakuu 26, 2010

Tulokset

Mainokset

Pirkanmaan avoin koululaiskisa

lokakuu 23, 2010

Lauantaina 23.10 järjestettiin toimintakeskus Etapissa Pirkanmaan avoin koululaiskilpailu, mukana oli 13 osallistujaa kolmessa sarjassa.

Yläaste

Nelihenkinen ryhmä pelasi kaksinkertaisen täyskierroskilpailun (kuusi kierrosta), voittoon ennakkosuosikki Samuel Wiklund Moision koulusta.

Nr Nimi Selo 1 2 3 4 1 2 3 4 Yht Sij SB TPR
1 Alanen Niklas 1337 X 0 0 1 X 0,5 0,5 1 3,0 2 7,5 1437
2 Oey Anton 1425 1 X 0,5 0 0,5 X 0,5 0 2,5 3 11,25 1341
3 Wiklund Samuel 1577 1 0,5 X 1 0,5 0,5 X 1 4,5 1 13,25 1557
4 Nieminen Elias 1310 0 1 0 X 0 1 0 X 2,0 4 5 1313

Luokat 4-6

Nuorimmat luokat pelasivat samassa ryhmässä viisi kierroksisen vajaakierroskilpailun. Kaksoisvoitto Porasen veljeksille!

Nr Nimi Koulu Pisteet Buchholz
1 Poranen Niko Vahannan koulu 5,0
2 Poranen Toni Vahannan koulu 4,0 13,5
3 Savijarvi Arttu Atalan koulu 4,0 10,5

Luokat 1-3

Nr Nimi Koulu Pisteet Buchholz
1 Takala Jaakko Johanneksen koulu 2,0
2 Torkkola Teemu Muotialan koulu 1,5

Tulokset


Kerhoturnaus 18.10

lokakuu 21, 2010

Tulokset


European Club Cup 2010

lokakuu 13, 2010

Euroopan seurajoukkueiden mestaruuskilpailu käydään tänä syksynä Plovdivssa, Bulgariassa (16.-24.10). Pelit alkavat sunnuntaina ja jatkuvat seitsemän kierroksen ajan.

Turnaus pelataan kahdeksanhenkisin joukkuein, yhdessä ottelussa pelaa aina kuusi pelaajaa. Neljällä kärkiryhmällä on joukkueiden kuuden kärikipelaajan elo-keskiarvo yli 2700. Tammer-Shakki lähtee 33. sijoitettuna (avg. 2335), EtVaS pari pykälää alempaa (35., avg. 2308).

Tammer-Shakin joukkue ja tulokset


Pelaaja elo Pist Pelit Pro TPR
1 IM Karttunen Mika 2440 0,0 4 0% 1815
2 IM Maki Veijo 2409 2,0 6 33% 2399
3 FM Lampen Timo 2346 1,5 5 30% 2347
4 FM Mertanen Janne 2280 4,0 7 57% 2483
5 FM Penttinen Jarkko 2277 1,0 4 25% 2215
6 FM Kytoniemi Jyrki 2259 3,0 6 50% 2308
7
Koykka Pekka 2162 2,0 6 33% 2196
8
Lehtioksa Jorma 2172 2,0 4 50% 2232
1. kierros
9 RUS Ural Rtg 33 Tammer Shakki Rtg 5 ½:½
GM Nepomniachtchi Ian 2706 IM Karttunen Mika 2440 1-0
GM Kobalia Mikhail 2656 IM Maki Veijo 2409 1-0
GM Dreev Alexey 2649 FM Lampen Timo 2346 1-0
GM Belov Vladimir 2625 FM Mertanen Janne 2280 ½ – ½
GM Lysyj Igor 2638 FM Penttinen Jarkko 2277 1-0
GM Ponkratov Pavel 2592
Koykka Pekka 2162 1-0
2. kierros
33 Tammer Shakki Rtg 37 TUR Manisa Doruk Koleji Rtg 4½:1½
IM Maki Veijo 2409 IM Erdogdu Mert 2428 1-0
FM Lampen Timo 2346 IM Erturan Yakup 2366 ½ – ½
FM Mertanen Janne 2280 FM Secer Ata 2334 1-0
FM Kytoniemi Jyrki 2259
Sirin Atakan 2240 ½ – ½

Koykka Pekka 2162
Keler Faruk 2226 ½ – ½

Lehtioksa Jorma 2172
Nalbantoglu Hulki 2046 1-0
3. kierros
33 Tammer Shakki Rtg 16 UKR Rivnenski Iisovi zubry – Rivne Rtg 1½:4½
IM Karttunen Mika 2440 GM Kononenko Dmitry 2582 0 – 1
IM Maki Veijo 2409 GM Tukhaev Adam 2550 0 – 1
FM Mertanen Janne 2280 IM Pavlov Sergey 2539 ½ – ½
FM Kytoniemi Jyrki 2259 IM Iakymov Volodymyr 2467 ½ – ½

Koykka Pekka 2162 IM Ivanov Oleg V 2482 ½ – ½

Lehtioksa Jorma 2172
Nedilko Vasily 2407 0 – 1
4. kierros
21 LTU Margiris Kaunas Rtg 33 Tammer Shakki Rtg 2½:3½
GM Sulskis Sarunas 2544 IM Maki Veijo 2409 1-0
GM Malisauskas Vidmantas 2510 FM Lampen Timo 2346 0 – 1
GM Butnorius Algimantas 2439 FM Mertanen Janne 2280 0 – 1
IM Vaznonis Vytautas 2377 FM Penttinen Jarkko 2277 ½ – ½
IM Beinoras Mindaugas 2350 FM Kytoniemi Jyrki 2259 ½ – ½

Sulskis Giedrius 2228
Koykka Pekka 2162 ½ – ½
5. kierros
24 GER Solingen SG Rtg 33 Tammer Shakki Rtg 4½:1½
GM Sandipan Chanda 2641 IM Maki Veijo 2409 1-0
GM Hoffmann Michael 2510 FM Lampen Timo 2346 1-0
FM Michalczak Thomas 2368 FM Mertanen Janne 2280 ½ – ½
FM Gupta Milon 2285 FM Penttinen Jarkko 2277 ½ – ½
FM Scheffner Axel 2318 FM Kytoniemi Jyrki 2259 ½ – ½

Peschel Andreas 2173
Koykka Pekka 2162 1-0
6. kierros
33 Tammer Shakki Rtg 27 ITA Obiettivo Risarcimento Padova Rtg 1:5
IM Karttunen Mika 2440 GM Georgiev Kiril 2685 0 – 1
FM Lampen Timo 2346 IM Collutiis Duilio 2447 0 – 1
FM Mertanen Janne 2280 IM Arlandi Ennio 2430 0 – 1
FM Penttinen Jarkko 2277 FM Valsecchi Alessio 2331 0 – 1
FM Kytoniemi Jyrki 2259 FM Luciani Valerio 2212 ½ – ½

Lehtioksa Jorma 2172
Navarro Stefano 2274 ½ – ½
7. kierros
35 Etela-Vantaan Shakki Rtg 33 Tammer Shakki Rtg 3:3
IM Sepp Olav 2485 IM Karttunen Mika 2440 1-0
FM Kokkila Tero 2327 IM Maki Veijo 2409 0 – 1
FM Koskinen Henri 2295 FM Mertanen Janne 2280 ½ – ½

Hamalainen Sami 2261 FM Kytoniemi Jyrki 2259 ½ – ½
FM Salo Heikki 2254
Koykka Pekka 2162 ½ – ½

Laakso Harri 2202
Lehtioksa Jorma 2172 ½ – ½

Linkkejä


Kerhoturnaus 11.10

lokakuu 13, 2010

Tulokset


Kerhotuloksia

lokakuu 11, 2010

Tuloksia

Tulevaa

Viikonlopputurnaukseen ilmainen osanottomaksu kesän blixteissä talkootyössä mukana olleille (edellyttää ilmoittautumista viimeistään 3.11).